Spotkanie studentów z Sekretarzem Stanu Ministerstwa Zdrowia

W dniu 18.04.2023 r., w Kampusie Ciołka, w Zakładzie Podstaw Pielęgniarstwa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbyło się spotkanie studentów kierunku pielęgniarstwo Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM z Sekretarzem Stanu Ministerstwa Zdrowia - Piotrem Bromberem oraz Zastępczynią Dyrektora Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych – Edytą Gadomską.

W spotkaniu wzięli udział również Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM – prof. Mariusz Gujski, Prodziekan ds. Pielęgniarstwa WNoZ WUM – dr hab. Łukasz Czyżewski oraz kierownik Zakładu Podstaw Pielęgniarstwa – dr hab. Edyta Krzych-Fałta. Wydarzenie poprowadził mgr Gilbert Kolbe – członek Okręgowej Rady Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, absolwent kierunku pielęgniarstwo WNoZ-u. Wydarzenie to zapoczątkowało cykl spotkań z ekspertami medycyny i nauk o zdrowiu, decydentami i liderami ochrony zdrowia w Polsce, dedykowane studentom Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.  

Na wstępie Dziekan WNoZ zapoznał uczestników z intencją spotkania, którego oczekiwaną formą miałaby być szczera rozmowa o problemach i troskach związanych z zawodem pielęgniarki/pielęgniarza, w celu stworzenia w przyszłości lepszej perspektywy pracy dla absolwentów kierunku. Pan Dziekan podkreślił również, jak ważne są odpowiedzialność i bezpieczne warunki uprawiania zawodu medycznego, a także radość z wykonywanej pracy. 

Sekretarz Stanu Piotr Bromber opowiedział studentom o obecnych działaniach Ministerstwa Zdrowia w kontekście rozwoju pielęgniarstwa oraz wskazał, co jest istotne w wykonywaniu zawodu pielęgniarki/pielęgniarza. Podkreślił kluczowe znaczenie zdobywania nowych kompetencji i umiejętności, w tym umiejętności miękkich, takich jak: komunikacja z pacjentem, czy komunikacja między zawodami medycznymi, umiejętność pracy w zespole. Minister przypomniał też, jak kształtował się zawód pielęgniarki w ostatnich czasach oraz jak zmieniły się oczekiwania pacjentów. Ponadto, zwrócił uwagę na zwiększenie liczby szkół kształcących w zakresie pielęgniarstwa, a także wzrost liczby absolwentów wspomnianego kierunku.  

Jeśli chodzi o obecne działania Ministerstwa Zdrowia, Pan Piotr Bromber wskazał m.in. dążenia do dalszego zwiększania atrakcyjności zawodu, związanego z polepszeniem płacy pielęgniarek/pielęgniarzy oraz warunków wykonywania pracy. W tym kontekście Pan Minister przypomniał, że w ostatnim czasie podniósł się prestiż zawodu pielęgniarki/pielęgniarza, m.in. zaczął pojawiać się w rankingach atrakcyjnych zawodów. Ponadto wspomniał o planach poprawienia aktywności naukowej pielęgniarek/pielęgniarzy oraz uporządkowania systemu kształcenia podyplomowego, m.in. ujednolicenia okresu trwania specjalizacji. 

W ramach dyskusji, padły odpowiedzi na szereg pytań, dotyczących m.in. obaw, jakie dostrzegają studenci, wkraczając do zawodu; najbardziej pożądanych przez nich miejsc pracy po ukończeniu studiów, czy też planowanych zmian w kształceniu podyplomowym. Studenci opowiedzieli również o swoich doświadczeniach i trudnościach, z jakimi spotykają się w trakcie studiów, a także podczas pierwszych kroków w zawodzie. 

Na zakończenie spotkania Sekretarz Stanu Piotr Bromber podkreślił znaczenie standardów kształcenia przygotowujących do wykonywania zawodu pielęgniarki, zdobyte przez studentów: wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne, które zapewniają absolwentowi odpowiednie wejście do zawodu oraz istotną rolę zaufania do pielęgniarek z wieloletnim stażem pracy, od których mogą czerpać dodatkową wiedzę.