Olimpiada



 

  • I Międzynarodowa Olimpiada Wiedzy i Umiejętności w Pielęgniarstwie Stylu Życia w Chorobach Cywilizacyjnych to wydarzenie skierowane było do studentów pielęgniarstwa, mające na celu rozwijanie kluczowych kompetencji zawodowych. Trzeci etap Olimpiady odbywał się dnia 13 grudnia 2024 roku w Centrum Symulacji Medycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie uczestnicy mieli okazję zmierzyć się z realistycznymi scenariuszami klinicznymi, wymagającymi połączenia wiedzy teoretycznej z umiejętnościami praktycznymi. Do zmagań finałowych przystąpiło 18 studentów, którzy reprezentowali osiem uczelni:

    Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Tarnobrzegu

    Państwowa Akademia Nauk Stosowanych we Włocławku

    Uniwersytet Radomski

    Uniwersytet Medyczny w Lublinie

    Uniwersytet Kaliski

    Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

    Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku

    Warszawski Uniwersytet Medyczny

     

    Podczas tego etapu oceniane były przede wszystkim umiejętności komunikacyjne, w tym nawiązywanie kontaktu z pacjentem, wyjaśnianie podejmowanych działań oraz prowadzenie rozmowy terapeutycznej. Kluczową rolę odgrywała także ocena stanu pacjenta poprzez pomiar podstawowych parametrów życiowych, takich jak ciśnienie tętnicze, saturacja, częstość pracy serca oraz analiza zgłaszanych objawów zdrowotnych.

    W trakcie rywalizacji szczególną wagę przywiązano do zarządzania sytuacją, czyli skutecznej reakcji na zmiany w stanie zdrowia pacjenta oraz współpracy z zespołem terapeutycznym. Realizacja tych zadań pozwoliła na kompleksową ocenę kluczowych kompetencji pielęgniarskich w obliczu chorób cywilizacyjnych, takich jak nadciśnienie tętnicze czy choroby sercowo-naczyniowe. 

     

    Etap praktyczny Olimpiady umożliwił uczestnikom zaprezentowanie swoich umiejętności w realistycznych warunkach, przygotowując ich do efektywnego i profesjonalnego działania w pracy klinicznej.

     

    I miejsce zajął Jakub Foryciarz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

    II miejsce zajęła Magdalena Kepniak z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

    III miejce zajęła Wiktoria Tracz z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie